• یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷
  • Sunday 22 April 2018
فناوري ويژه در ساخت و ساز پست الکترونیکی

سیستم دیوارهای باربر
در این سیستم از دیوارهای باربر بتنی که تحمل بار ثقلی و جانبی را می نمایند، استفاده می شود. این دیوارها می توانند به صورت درجا و یا پیش ساخته باشند. در نوع سازه بتنی درجا، قالب بندی به کمک قالب فلزی و یا چوبی صورت گرفته، سپس سیستم سقف که غالباً دال بتنی درجاست بر روی آن اجرا می گردد و پس از آن دیوارهای طبقه بالاتر اجرا می گردند.
دو نوع اصلی اجرای این گونه سازه ها که در پروژه های انبوه سازی مورد استفاده بسیار مؤثری می توانند داشته باشند عبارتند از:
1- سیستم نیمه تونلی (اجرای دیوار با قالب بندی فلزی بالارونده و اجرای سقف با میز پرنده)
2- سیستم کامل تونلی (اجرای دیوار و سقف به صورت همزمان به کمک قالب های تونلی)

سیستم تونلى (با میز پرنده)
این سیستم به وسیله شرکت نوسازی و عمران اکباتان در طی سالیان متمادی به صورت مؤثر بکار گرفته شده است. شهرک اکباتان در غرب شهر تهران که بزرگ ترین مجتمع مسکونی ایران با ظرفیت 15,593 واحد و سطح زیربنای مسکونی 2,660,000 مترمربع است، با این سیستم ساخته شده است. همچنین پروژه واوان با 2,576 واحد مسکونی و سطح زیربنای مسکونی 206,643 مترمربع و پروژه سپه شهر با 624 واحد مسکونی و سطح زیربنای مسکونی 60,208 مترمربع با بكارگیری این سیستم، آماده شده اند. در نظر است ساختمان های بلند مرتبه پروژه هشتگرد نیز با سیستم مزبور به مرحله اجرا در آیند.
در این سیستم از قالب فلزی یکپارچه، که برای دیوار به صورت کامل مونتاژ می شود، استفاده می گردد. قالب دیوارهای خارجی (موسوم به End Wall) متکی بر دیوار، به صورت لغزنده بالا می روند و قالب هـای داخلی نیز پس از قالب برداری در ساختمان مجاور قابل استفاده است تا پس از اجرای سقف در طبقه بالاتر بکار روند.
با توجه به حجم قابل ملاحظه قالب ها، مؤثرترین شیوه استفاده از این سیستم، کاربرد قالب دیوارهای داخلی به صورت مشترک برای چندین ساختمان مجاور (با توجه به زمان های اجرا) است تا حداکثر استفاده از قالب صورت گرفته و محیط کار نیـز به طور مؤثر مورد بهره برداری قرار گیرد. برای اجرای سقف ها از میزهای پرنده که برای سبک بودن از جنس آلومینیوم ساخته می شوند، استفاده می گردد.
این میزها پس از اجرای دیوار طبقه در بین دیوارها قرار گرفته و پس از فولاد گذاری و باکس گذاری، بتن ریزی انجام می گیرد. بایستی توجه داشت که این سیستم برای کارهای بتنی با حجم زیاد (انبوه سازی) طراحی گردیده و نیازمند تجهیزات زیاد از قبیل جرثقیل های سنگین با بازوی مؤثر بلند و ظرفیت بالا می باشد. در صورت وجود تجهیزات، این سیستم به لحاظ سرعت، بسیار کارا خواهد بود.

سیستم تونلى (سقف و دیوار)
این سیستم سازه دیوار باربر، از نظر فرم کاملاً مشابه سیستم نیمه تونلی است و تنها تفاوت آن در نحوه اجرا است؛ بدین ترتیب که در این سیستم، قالب دیوار و سقف کاملا در یکدیگر ادغام شده است و این خود باعث سرعت بیشتر در اجرا می گردد (چون دیوار و سقف در یک مرحله اجرا می شوند). همچنین به علت بیکار نماندن هیچ یک از اجزای قالب در طول مدت اجرا، ‌همزمانی اجرای چند ساختمان مجاور هم ضروری است.

 

تهران، خيابان ولي عصر، خيابان توانير، خيابان رستگاران، شماره 9     تلفن دفتر مرکزی: 3-88775690 (021)    فروش: 88775337-021

کانال تلگرام: ekbatancompanys@ صفحه اینستاگرام: اکباتان در اینستاگرام